ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزهورق محصولات گالوانیزه (Galvanized Rolled Coil)

ورق گالوانیزه به صورت کلی فلزی است از پایه آهن معمولی با پوشش فلز روی که در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی مقاوم است.

ورق های رول فرم گالوانیزه با ضخامت های 18 صدم میلی متر تا 6 میلی متر و با دو عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر تولید می شوند.

کوتینگ ورق گالوانیزه چیست ؟

کوتینگ (به انگلیسی : Coatting ) میزان پوشش روی در دو سطح ورق و واحد آن gr/m2 میباشد.

گل ورق گالوانیزه:

وجود گل ( به انگلیسی : Spangle ) به دلیل وجود ناخالصی در روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد ( روغنی ) میباشد. علت تولید کالاهای بدون گل به دلیل مسایل محیط زیست میباشد و در آینده تمامی کالاهای گالوانیزه بدون گل خواهد بود. در کل سه نوع گل وجود دارد : مدل بی گل ( به انگلیسی : Zero Spangle ) ، مدل گل ریز ( به انگلیسی : Minimum Spangle ) و مدل گل دار ( به انگلیسی : RegularSpangle ).

مزایای استفاده از ورق های گالوانیزه چیست:

استفاده از ورقهای گالوانيزه 10 فايده خواهد داشت كه عبارتند از:

1-هزينه كمتر: براي انجام عمليات گالوانيزينگ، در مقايسه با ساير روشهای معمول جلوگيری از خوردگی، نياز به هزينه كمتری خواهد بود.

2- هزينه كمتر براي تعميرات و نگهداري: حتي در شرايطی كه انجام عمليات گالوانيزينگ در مقايسه با ساير روشهای جلوگيری از خوردگی، هزينه برتر است، اجرای آن به دليل عدم نياز به تعميرات پرهزينه‏، توصيه می شود.

3- طول عمر زياد: طول عمر ورقهای پوشش داده شده با روی‏ در محيط های كاملا خورنده، در حدود 20 تا 30 سال است.

4- اعتبار: استانداردهای مختلف در خصوص گالوانيزينگ ورقهای فولادی، درزمينه ايجاد پوششهای نازك بحث می كنند و اين نشان دهنده آن است كه طول عمر و نحوه عملكرد لايه روی‏، برای مصرف كننده قابل اعتماد است.

5- دوام پوشش: پوشش ايجاد شده از طريق گالوانيزه به دليل داشتن يك ساختار متالورژيكی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مكانيكی، سايش و خوردگی خواهد بود.

6- محافظت در برابر صدمات محيطی به صورت اتوماتيك: پوششهای گالوانيزه به دليل آنكه در فولاد نفوذ كرده و به عنوان كاتد عمل می كنند، به همين دليل خواهد توانست مقاطع ريز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محيطی و خورندگی، محافظت نمايند.

7- محافظت كامل: پوشش ايجاد شده مي تواند كليه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای كوچك و فرورفتگيها پر نموده و از خوردگی آنها جلوگيری كند. در اين زمينه هيچ پوششی بهتر از پوشش گالوانيزه عمل نخواهد كرد.

8- بازرسي آسان: پوشش گالوانيزه را به راحتي و بدون نياز با هيچ آزمايش مخربی و تنها از طريق چشم مي توان كنترل و بازرسي نمود (در شرايط خاص كه نياز به ارائه تضمين برای كنترل كيفيت است، نياز به آزمايشهای مخرب می باشد).

9-رسيدن به هدف در زمان كوتاه: در صورتی كه نياز باشد از ورقهای گالوانيزه در محل استفاده شود، در اين حالت نياز به صرف زمان برای آماده سازي سطح، رنگ كردن و يا بازرسی نخواهد بود.

10-محافظت كامل توسط پوشش گالوانيزه: پروسه گالوانيزه وابسته به شرايط آب و هوائی نمی باشد.

 

عمده ترین مصارف و زمینه فعالیت محصولات گالوانیزه (Galvanized Rolled Coil)

 

1 صنعت كشاورزی 11 صنعت اتومبيل
2 پانل های ساندويچی 12 صنعت حمل و نقل
3 استفاده در رابيت های مصرف شده در سقوف 13 در خودرو و كارخانجات
4 صنايع كاغذ و لوله 14 استفاده در مهندسی عمران و ساختمان
5 يخچال ها 15 در ساخت سقف ها
6 كابينت ها و قفسه ها 16 در ساخت تانك های ذخيره و بشكه ها
7 استفاده در جاهایی كه نياز به رنگ آميزی است 17 در سيستم های خنك كننده و تصفيه هوا
8 كانال ها و كابل ها 18 مصارف خانگی
9 یابلوهای راهنمائي 19 صنعت الكترونيك
10 بيلبوردها و تابلوهای تبليغاتی 20 بدنه كاروان ها